S Fujinou si nyní užijete HSS i TTL

Pokud patříte mezi majitele Fujifilmu, nejspíše jste se už setkali s tím, že vám fotoaparát nedovoluje pracovat se zábleskovými světly v pokročilých módech je TTL nebo HSS. Tomu je teď ale konec, foťák vám nyní sám nastaví výkon a umožní i super krátké časy. 

Fuji a blesky

Fotoaparáty této značky byly vždy vnímány spíše jako "druhý fotoaparát do kapsy". Díky svojí kvalitě, rychlosti a konstrukci si je ale spoustu fotografů oblíbilo natolik, že je začali používat jako hlavní fotoaparát na práci. Problém ale nastal ve chvíli, kdy na řadu přišlo fotografování ve studiu nebo na lokaci se záblesky. Jasně, každý fotoaparát, který má hot-shoe, může pracovat s bleskem a to jak s externím, tak studiovým. Co ale když chcete použít TTL? Nebo HSS? V tu chvíli jste prostě měli smůlu a museli jste sáhnout po fotoaparátu jiné značky. To ale už teď neplatí! 


Jinbei TR-Q6 - řídící jednotka pro Fujisty

Výrobce blesků Jinbei / Caler už na Českém trhu nějakou dobu působí a etabloval se jako jeden z předních výrobců studiových a bateriových blesků na celém světě. Hlavně díky legendárnímu modelu HD-600. Co mu ale chybělo, byl systém fungující i s jinými fotoaparáty než Canon a Nikon. Toho si byli dobře vědomi, a proto po Sony přichází podpora Fujifilmu. Řídící jednotka funguje velice snadno. Velký přehledný displej a funkční tlačítka pod ním pomáhají při rychlých změnách nastavení blesků a dosah 300 metrů vám zaručí bezvadnou funkčnost při jakémkoli focení. Ten, kdo nechce hledat nastavení blesku na odpalovači, jistě ocení možnost spárování s aplikací a nastavování přes telefon nebo tablet. 


Kompatibilita s fotoaparáty

V současné době jsou blesky kompatibilní s modely T1, T2, T20, Pro 2. Připravuje se podpora modelů GFX a X-Pro.


Jaké blesky tedy mohu používat?

Na systému 2,4GHz ovládání přes řídící jednotky TR-Q6 v současné době pracují dva bateriové a dva studiové blesky. U bateriových se jední o modely HD-601 a HD-610 (jaké jsou mezi nimi rozdíly se dočtete v tomto článku). Studiové blesky mají označení MSN-600 TTL a MSN-800 TTL


Co dostanu, když se rozhodnu pro jednu z kombinací?

Především hodně kvalitní světlo a volnost při práci. Na první pohled a sáhnutí vás dostane zpracování světel. Bytelná konstrukce, kovový držák, velká pogumovaná matka na aretování náklonu, madlo, zesílený přední panel s Bowens adaptérem. To vše jsou prvky, které oceníte při prvním použití a které dostáváte jen u drahých světel jako jsou blesky Profoto nebo Broncolor. Tyto detaily vám usnadní každodenní používání. Nejeden z nás se navztekal při používání blesků jako je Godox s plastovými tržáky, které nejen že nejdou dotáhnout, ale brzy je nejspíš zlomíte. Oceníte i detail v podobě pevného přepravního kufru tvarovaného přesně na tato světla, který je ochrání na cestách. 

Společně s perfektně řešenou konstrukcí dostanete i dokonalou funkčnost. Reakční vzdálenost 300 metrů, rychlé nabíjení i detaily jako propracovaný okruh chlazení vám pomohou ve chvíli, kdy blesky používáte k práci. Funkce TTL a HSS vás pak dokáží odlišit o konkurence. Nekdy prostě není čas pro přenastavování blesku a TTL v tomto směru hodně pomůže. HSS zatím spoustu lidí vnímá jako pomůcku, kterou používají sportovní fotografové, aby zachytili pohyb. Má ale ještě jedno kouzlo. Pokud pracujete s blesky s HSS, můžete fotit i na ty nejnižší clony a světlo ovlivńovat časem. Vaše fotky tak dostanou úplně jiný rozměr. 

Blesky pak disponují ještě několika funkcemi jako je FREEZE mód, který upraví dobu hoření výbojky až na 1/19 000s, díky tomu zachytíte opravdu jakýkoli pohyb. Pro kreativní fotografy je připraven mód DELAY, pomocí kterého můžete nastavit prodlevu záblesku po zmáčknutí spouště. Delay tak často výužívají fotografové při takzvaném "light paintingu". Pro produktové fotografy a retušéry světlo disponuje funkcí "PHOTOSHOP MASK FUNCTION" která, při použití více světel, umí nasvítit zvlášť pozadí a zvlášť fotografovaný objekt. Díky tomu dostanete fotku včetně dokonalé ořezové masky. Více o této funkci se dozvíte zde


Aktualizace softwaru odpalovače

Detail, který hodně lidí při koupi blesku opomíjí, ale podle nás je v dnešní době zásadní. Díky pravidelným aktualizacím a práci na firmwaru vás výrobce nenutí do nakupování stále nových a nových světel nebo řídících jednotek. Prostě si stáhnete nový firmware, nahrajete ho do blesku a máte všechny nové funkce. Takže i fotografové, kteří mají jeden z blesků doma a chtějí ho naučit třeba právě s Fuji fotoaparátem, jen nahrají nový firmware a blesk jim zpřístupní podporu Fujifilmu.