UPOZORNĚNÍ
od pondělí 9. 5. měníme otevírací dobu provozovny.
Nově za námi můžete dorazit: PO - PÁ: 7:30 - 11:00 a 11:30 - 15:30

HD-610 s funkcí Photoshop mask function

Nejnovější aktualizace blesku HD-610 zpřístupnila i fukce "Photoshop mask function" a "Delay". Photoshop mask function neboli vytvoření ořezové masky pro Photoshop je geniální funkcí pro všechny fotografy, kteří potřebují focený objekt vyřezávat. Jak tato funkce funguje, si ukážeme v následujícím článku.

Maskování nebo také vyřezávání foceného objektu z pozadí je jedním z nejsložitějších a nejdéle trvajících procesů postprodukce. Maskování využije každý, kdo potřebuje vyříznout focený objekt z pozadí a umístit jej do pozadí jiného. Při maskování jsou automatické nástroje Photoshopu často nepoužitelné, protože nedokáží rozeznat přechody světla s stínu a nám nezbývá nic jiného, než maskovat ručně. Ruční maskování je oproti automatickým nástrojům to nejkvalitnější, nicméně zabere poměrně hodně času.

Abychom měli práci s maskováním snažší, přišla firma Caler s převratnou funkcí - Photoshop mask function, která je podporována u blesků HD-610. Tento režim pak dokáže blesk odpálit dvakrát za sebou. Při prvním odpálení se nasvítí fotografovaný objekt, při druhém samotné pozadí.


Jak efektu masky docílím?

Ideální je mít 3 - 4 blesky. 2 na pozadí, zbylé na popředí - modelku, produkt. Postup je pak následující.

1. Nastavíme zadní blesky na pozadí tak, aby co nejlépe a rovnoměrně nasvítily pozadí.
2. Nastavíme přední blesky tak, aby nasvítily fotografovaný objekt dle našich požadavků.
3. Předním bleskům nastavíme skupinu 1
4. Zadním bleskům nastavíme skupinu 2
5. V menu blesku nastavíme odpálení obou skupin - těch ale může být až 6
6. Nastavíme fotoaparát na sekvenční snímání
7. Sekvenčním snímáním vyfotíme dvě fotografie - na první fotce budeme mít nasvícený objekt, na druhé jen pozadí.

 

První fotografie s nasvíceným objektem


Druhá fotografie s nasvíceným pozadím

 

8. Obě výsledné fotografie pak stačí spojit v postprodukčním programu - ideální je Photoshop, kde druhou fotografii, která je černým obrysem / ořezem foceného objektu, použijeme do masky vrstvy. Díky tomu velice rychle získáme přesnou ořezovou masku a jednoduše změníme pozadí.

 

Třetí, finální fotografie včetně retuší

 

 
Kromě světel samotných je potřeba mít bílé nebo šedé pozadí a stabilní fotografický stativ - ten se postará o to, že fotoaparát bude u obou fotek ve stejné pozici a jedna fotka bude tu druhou správně překrývat. Při posunu nebo natočení fotoaparátu, byť sebemenším, nebude maska fotce odpovídat a překrytí nebude dokonalé.

 

Blesk HD-610 podporuje tuto i ostatní funkce s řídící jednotkou TR-611 Canon nebo TR-612 Nikon. Na konci léta pak začne pracovat i se Sony!

O zbylých funkcích blesku si můžete přečíst přímo v kartě produktu na našem webu. K dispozici je i samotná aktualizace.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení