HD-610 s funkcí Photoshop mask function

Nejnovější aktualizace blesku HD-610 zpřístupnila i fukce "Photoshop mask function" a "Delay". Photoshop mask function neboli vytvoření ořezové masky pro Photoshop je geniální funkcí pro všechny fotografy, kteří potřebují focený objekt vyřezávat. Jak tato funkce funguje, si ukážeme v následujícím článku.

Maskování nebo také vyřezávání foceného objektu z pozadí je jedním z nejsložitějších a nejdéle trvajících procesů postprodukce. Maskování využije každý, kdo potřebuje vyříznout focený objekt z pozadí a umístit jej do pozadí jiného. Při maskování jsou automatické nástroje Photoshopu často nepoužitelné, protože nedokáží rozeznat přechody světla s stínu a nám nezbývá nic jiného, než maskovat ručně. Ruční maskování je oproti automatickým nástrojům to nejkvalitnější, nicméně zabere poměrně hodně času.

Abychom měli práci s maskováním snažší, přišla firma Caler s převratnou funkcí - Photoshop mask function, která je podporována u blesků HD-610. Tento režim pak dokáže blesk odpálit dvakrát za sebou. Při prvním odpálení se nasvítí fotografovaný objekt, při druhém samotné pozadí.


Jak efektu masky docílím?

Ideální je mít 3 - 4 blesky. 2 na pozadí, zbylé na popředí - modelku, produkt. Postup je pak následující.

1. Nastavíme zadní blesky na pozadí tak, aby co nejlépe a rovnoměrně nasvítily pozadí.
2. Nastavíme přední blesky tak, aby nasvítily fotografovaný objekt dle našich požadavků.
3. Předním bleskům nastavíme skupinu 1
4. Zadním bleskům nastavíme skupinu 2
5. V menu blesku nastavíme odpálení obou skupin - těch ale může být až 6
6. Nastavíme fotoaparát na sekvenční snímání
7. Sekvenčním snímáním vyfotíme dvě fotografie - na první fotce budeme mít nasvícený objekt, na druhé jen pozadí.

 

První fotografie s nasvíceným objektem


Druhá fotografie s nasvíceným pozadím

 

8. Obě výsledné fotografie pak stačí spojit v postprodukčním programu - ideální je Photoshop, kde druhou fotografii, která je černým obrysem / ořezem foceného objektu, použijeme do masky vrstvy. Díky tomu velice rychle získáme přesnou ořezovou masku a jednoduše změníme pozadí.

 

Třetí, finální fotografie včetně retuší

 

 
Kromě světel samotných je potřeba mít bílé nebo šedé pozadí a stabilní fotografický stativ - ten se postará o to, že fotoaparát bude u obou fotek ve stejné pozici a jedna fotka bude tu druhou správně překrývat. Při posunu nebo natočení fotoaparátu, byť sebemenším, nebude maska fotce odpovídat a překrytí nebude dokonalé.

 

Blesk HD-610 podporuje tuto i ostatní funkce s řídící jednotkou TR-611 Canon nebo TR-612 Nikon. Na konci léta pak začne pracovat i se Sony!

O zbylých funkcích blesku si můžete přečíst přímo v kartě produktu na našem webu. K dispozici je i samotná aktualizace.