Jak fotit domácí mazlíčky

Fotografie domácích mazlíčků jsou nedílnou součástí našich životů. Potkat je můžeme téměř všude - v metru, na bilboardech, v reklamách, dokonce i na platebních kartách. Jak vznikají dokonalé fotky a na co si dát při fotografování čtyřnohých miláčků pozor, to prozradí následujících 9 tipů.

1. Denní světlo

Vzpomínáte, když jste naposled zkoušeli na miláčky blýskat? V tom lepším případě to skončilo jen červenýma očima či přepalem. V tom horším se Vás zvíře začalo bát a před bleskem začalo utíkat.

Pokud už si dáte tu práci a chcete si na mazlíčky posvítit, zvolte raději trvalé světlo.
Ušetříte si čas s utěšováním, nemusíte čekat na dobití blesku, a navíc, Daylight světla mají většinou stejnou barevnou teplotu jako denní světlo a tak se nemusíte bát, že bude vaše fotka modrá, nebo naopak příliš žlutá.

2. Ostré oči

Říká se, že oči jsou oknem do duše, to platí i pro všechny domácí mazlíčky. Nezapomínejte na to, že ostré oči jsou základ a raději dvakrát překontrolujte kam ostříte. Nechte přeci, aby vaše fotky působily amatérsky a rozmazaně.

3. Aklimatizace

Pro kvalitní fotografii je důležité, aby se model cítil co nejvíc pohodlně a uvolněně. Nemá smysl nutit štěňátka, aby k vám přišla. Jednak vám nerozumí a jednak je jim to jedno. Nekřičte na své čtyřnohé modely, netleskejte a raději udělejte krok blíž k nim, pohlaďte je, a nechte je rozkoukat. Uvidíte, až se uklidní, čas a pohlazení vám na fotkách rádi oplatí.

4. Charakter (příběh)

Váš mazlíček ví lépe než kdo jiný, že nejlepší snímek je ten, který ukáže jeho charakter. Proto se před vámi nebude přetvařovat a nebude si hrát na modelku. Pokud nechcete další nudné fotky do alba, zapojte představivost, nechte vyniknout zvířecí charakter a přidejte do fotky příběh. Může to být jen okousaná hračka, věčně rozlitá miska s vodou, nebo jen kočičí “pohled z okna”.

Fantazii se meze nekladou.

5. Důraz na detail

Vyměňte krátké sklo za dlouhý objektiv a vyzkoušejte vyplnit záběr obličejem a srstí vašeho miláčka. Makro portréty jsou jedny z nejoblíbenějších fotografií na sociálních sítích.

6. Moment překvapení

Jednou z nejtěžších věcí je udržet pozornost. Kočky i psy většinou nevydrží v klidu a je těžké je přemluvit k pózování.

Nejjednodušším trikem je vydržet chvilku v klidu, vše si připravit, a jakmile je vše nachystané, poprosit někoho aby na ně zavolal. Moment překvapení vám dá několik vteřin k dobru, během kterých můžete pořídit skvělé snímky plné zaujetí.

7. Plánování

Rozmyslete si, co je cílem vašeho focení. Klidný výraz a formální grimasu nejsnadněji nafotíte při probuzení, nebo ve chvílích, kdy váš miláček odpočívá. Agresivní pohled a fotky v pohybu je naopak lepší naplánovat těsně po sportovní procházce nebo při agility hrách. Pokud zvolíte špatný okamžik a neodhadnete náladu vašeho miláčka, nemusíte být s výsledkem příliš spokojeni.

8. Experimentujte

Udělejte si čas, vyzkoušejte různé přístupy, úhly a kompozice. Foťte, foťte a foťte. Nekontrolujte každou fotku a nezkoumejte výsledek. Nejlepší kompozici poznáte až na konci, při výběru - v porovnání s ostatními záběry.

9. Buďte trpěliví

Fotografování zvířat vyžaduje hodně trpělivosti. Bez ohledu na to, jak nadšený je váš chlupatý kamarád, pokud nemáte dostatek trpělivosti, nikdy nezískáte slušný záběr.

 

Tip z backstage: Naše úvodní fotografie Velké švýcarské salašnické princezny vznikla za pomoci dvou trvalých světel umístěných shora (jedno z levé a druhé z pravé strany). Původně jsme chtěli využít čtyřžárovková světla G804, ale na poslední chvíli jsme vybrali jednožárovková světla ET-40, která bohatě osvítila celou scénu.

Link na obě světla:

čtyř-žárovkové G804D >>> ZDE
jedno-žárovkové ET-40 >>> ZDE