Jak na HSS s fotoaparáty Fujifilm, Olympus, Pentax a Panasonic?

Takzvané bezzrcadlovky, ale i zrcadlovky jiných značek, než je Canon nebo Nikon, jsou v poslední době stále více oblíbené. Pokročilé funkce, zajímavé ceny a leckdy i mnohonásobně menší konstrukce jsou lákavé aspekty pro koupi. Problém ale nastává ve chvíli, kdy fotíte s bleskem a nestačí Vám standardní čas do 1/250s.

Používat záblesková světla s fotoaparáty značek jako jsou FujiFilm, Pentax, Olympus nebo třeba Panasonic je snadné. Díky klasické hot-shoe patici, kterou má takřka každý model těchto značek, lze zábleskové světlo synchronizovat prostřednictvím manuálního odpalovače, který pracuje na bázi středového kolíku a díky tomu lze použít na jakémkoli fotoaparátu s touto paticí.

Manuální odpalovače ale fungují pouze na časy do 1/250s. Pokud chcete využít čas rychlejší, potřebujete odpalovač, který tyto krátké časy podporuje - je vybaven tzv. systémem HSS - vysokorychlostní synchronizace. A tady nastává problém, odpalovače s HSS jsou primárně vyráběné pouze pro fotoaparáty značek Canon a Nikon a s ostatními nekomunikují, respektive fungují jako manuální.


Řešení ale existuje!

S řešením přišla značka Cactus Image, která vymyslela první "multi-brandový" odpalovač fungující na různých značkách fotoaparátu. Odpalovač, který se prodává pod názvem Cactus V6 II, podporuje systémy Canon, Nikon, Fujifilm, Pentax, Olympus a Panasonic.

 

 

 

 

Jak to funguje?

Použití je velice snadné, stačí nasadit odpalovač na fotoaparát, ten si prostřednictvím kontaktů na patici detekuje systém fotoaparátu a automaticky jej nastaví. Odpalovače umí na vzdálenost až 300 metrů komunikovat jak s externími blesky, které umí plnohodnotně řídit, tak s jakýmkoli studiovým nebo bateriovým bleskem, se kterým se propojuje synchronizačním kabelem. Tyto odpalovače jsou tak ideální při použití bateriového světla s HSS systémem a fotoaparátem výše zmíněných značek. Odpalovače doporučujeme hlavně v kombinaci s blesky HD-600 V a novým HD-610.

Odpalovače jsou obousměrné, je tedy jedno, který dáte na fotoaparát jako vysílač a který jako přijímač k blesku (pro jeden blesk je tedy potřeba dvou kusů - vysílač + přijímač).

Podrobnější specifikaci odpalovačů najdete přímo na stránce produktu.