Blog O všem okolo focení...


Jak si externími blesky posvítit na snowboardové závody

Fotografování sportu je zajímavou a populární disciplínou. Jak se fotí snowboardové závody za pomoci externích blesků nám ukáže fotograf Radek Sieber.

Jak si externími blesky posvítit na snowboardové závodyDva roky jsme čekali, až se Belvederská ulice v Železné Rudě opět promění v našlápnutý snowpark. Na konci minulého roku jsme vyslali našeho fotografa Radka Siebera, aby otestoval externí blesky YONGNUO YN 968 a pořídil parádní fotky z Horsefeathers Iron Jam.


Vybavení ve fotobatohu

Měl jsem s sebou Canon EOS 5D Mark II a přibalil jsem objektivy Sigma 15mm f/2,8, Sigma 35mm f/1,4 ART a Canon 85mm f/1,8. Po poradě s kluky z phototools.cz jsem se rozhodl vyzkoušet externí blesky Yongnuo YN 968 dohromady s řídicí jednotkou YN E3 RT

Příprava na místě

Letošní set-up vypadal dost zajímavě a sliboval pěknou podívanou. Z pohledu fotografa byl trochu oříšek vše připravit. Místo, kde probíhal závod, se v podstatě dalo rozdělit na tři části. Zároveň bylo potřeba celý prostor nasvítit, protože na konci prosince se brzo stmívá.

 

Během tréninku a kvalifikace, jsem si celé místo prošel a podíval se na něj z různých stran a úhlů.  Zjistil jsem, odkud triky vypadají nejlépe a tomu přizpůsobil umístění světel:

  • 1. blesk mi nasvěcoval corner, který byl hned na začátku set-upu.
  • 2. blesk jsem použil u prostřední platformy, kde byl skok a raily.
  • 3. a 4. blesk jsem si umístil na spodní platformu do kříže, kdy jeden sloužil jako protisvětlo.

 

Perfektní spolehlivost

Světla jsem si rozdělil do skupin, abych mohl přehledně ovládat jednotlivé výkony. Udělal jsem si pár zkušebních fotek kvůli kompozici a expozici, abych mohl při samotném závodu už jen ladit výkony blesků a čekat na nejlepší moment, kdy zmáčknout spoušť. Na základě mnoha zkušeností doporučuji si všechno předem vyzkoušet a dvakrát zkontrolovat. Samotné finále trvalo přibližně 45 minut, takže nebyl čas opravovat rozmístění blesků nebo špatné nastavení. Nutno dodat, že jsem s blesky YN 968 nenarazil na jediný problém a všechno běželo jako po drátkách.