Jak si externími blesky posvítit na snowboardové závody

Fotografování sportu je zajímavou a populární disciplínou. Jak se fotí snowboardové závody za pomoci externích blesků nám ukáže fotograf Radek Sieber.Dva roky jsme čekali, až se Belvederská ulice v Železné Rudě opět promění v našlápnutý snowpark. Na konci minulého roku jsme vyslali našeho fotografa Radka Siebera, aby otestoval externí blesky YONGNUO YN 968 a pořídil parádní fotky z Horsefeathers Iron Jam.


Vybavení ve fotobatohu

Měl jsem s sebou Canon EOS 5D Mark II a přibalil jsem objektivy Sigma 15mm f/2,8, Sigma 35mm f/1,4 ART a Canon 85mm f/1,8. Po poradě s kluky z phototools.cz jsem se rozhodl vyzkoušet externí blesky Yongnuo YN 968 dohromady s řídicí jednotkou YN E3 RT

Příprava na místě

Letošní set-up vypadal dost zajímavě a sliboval pěknou podívanou. Z pohledu fotografa byl trochu oříšek vše připravit. Místo, kde probíhal závod, se v podstatě dalo rozdělit na tři části. Zároveň bylo potřeba celý prostor nasvítit, protože na konci prosince se brzo stmívá.

 

Během tréninku a kvalifikace, jsem si celé místo prošel a podíval se na něj z různých stran a úhlů.  Zjistil jsem, odkud triky vypadají nejlépe a tomu přizpůsobil umístění světel:

  • 1. blesk mi nasvěcoval corner, který byl hned na začátku set-upu.
  • 2. blesk jsem použil u prostřední platformy, kde byl skok a raily.
  • 3. a 4. blesk jsem si umístil na spodní platformu do kříže, kdy jeden sloužil jako protisvětlo.

 

Perfektní spolehlivost

Světla jsem si rozdělil do skupin, abych mohl přehledně ovládat jednotlivé výkony. Udělal jsem si pár zkušebních fotek kvůli kompozici a expozici, abych mohl při samotném závodu už jen ladit výkony blesků a čekat na nejlepší moment, kdy zmáčknout spoušť. Na základě mnoha zkušeností doporučuji si všechno předem vyzkoušet a dvakrát zkontrolovat. Samotné finále trvalo přibližně 45 minut, takže nebyl čas opravovat rozmístění blesků nebo špatné nastavení. Nutno dodat, že jsem s blesky YN 968 nenarazil na jediný problém a všechno běželo jako po drátkách.

 

Vynikající rychlost

Většinu času jsem pracoval s nastavením:ISO 1600-2000, čas 1/200 a clona 1,8-2,8.

Líbí se mi, že YN 968 umožňují použití HSS, takže můžu fotit na časy kratší než 1/200. Tuhle funkci jsem využil hlavně během dne, když jsem chtěl fotit na malou clonu. Další věc, která mi dost usnadnila práci, byl integrovaný přijímač blesků. Odpadá vám starost o další baterky v externích přijímačích.

 

Hodnocení na závěr

Klidně dávám 5/5.

Celkově jsem byl s blesky YN 968 fakt spokojený, focení za tmy na sněhu zvládly na výbornou. Tým z phototools.cz mi ukazoval i jiné blesky, které jsou v nabídce na jejich e-shopu a všechna, která podporují vysokorychlostní synchronizaci (HSS), jsou ideální na koncerty, sportovní nebo společenské akce.

Přidávám ještě tip pro ty z vás, kdo nepoužíváte bateriové generátory: V zimě se mi v blescích osvědčily baterky Eneloop , které dobře zvládají chlad.