Jak vybrat externí blesk

Vybíráte svůj první externí blesk a potřebujete se lépe zorientovat v možnostech a terminologii? Ty nejdůležitější vlastnosti externích blesků, podle kterých si následně vyberete konkrétní model, jsme sepsali do tohoto článku. 

 

Jak vybrat externí blesk

Každý se někdy setkal se situací, kdy denní světlo nebylo podle našich představ a „kazilo“ nám naší představu o výsledné fotce. Ať už bylo málo intenzivní, mělo špatný směr, nebo nedokázalo dosvítit konkrétní detail ve fotce.

Pokud se nechcete spoléhat pouze na denní světlo, ale chcete mít fotku kompletně ve vlastních rukách, pak nastává čas poohlédnout se po externím světelném zdroji. Existuje několik možností. Od odrazných desek, přes externí blesky, až po velké bateriové blesky. Každá z těchto variant má své výhody. Dnes se podíváme na variantu nejuniverzálnější a to externí blesk. Co je tedy dobré vědět před koupím prvního externího blesku? 

 

Rozdělení externích blesků

Externí blesky můžeme snadno rozdělit na dvě kategorie. UNIVERZÁLNÍ a TTL blesky.Univerzální blesk je takový, který pasuje na všechny fotoaparáty, které na svém těle mají HOT-SHOE patici. Tyto blesky nemají pokročilé režimy TTL a HSS, synchronizace s fotoaparátem probíhá skrz středový kolík na patici a proto je lze použít s jakýmkoli fotoaparátem nehledě na značku. Blesky je možné nastavovat pouze ručně a nejkratší synchronizační čas je 1/200s.

Na rozdíl od nich blesky s TTL vybírejte podle značky fotoaparátu. TTL je automatický systém nastavování blesku podle nastavených hodnot fotoaparátu. Jednoduše, pokud máte blesk s TTL režimem, změníte třeba clonu nebo čas na fotoaparátu, blesk si sám automaticky přenastaví výkon tak, aby fotka byla vždy stejně osvícená. Stejně pak TTL funguje i při změně ohniska, kdy blesk automaticky přenastaví ZOOM. Aby TTL fungovalo, musí blesk s fotoaparátem komunikovat prostřednictvím všech pinů na jeho patici, které má každá značka trochu jinak poskládané. Proto je potřeba vybírat právě podle značky fotoaparátu. Máte-li Nikon, koukejte po blesku pro Nikon.

TTL blesky zároveň většinou podporují i systém HSS (High Speed Synchronization - vysokorychlostní synchronizace). Ten vám dovoluje synchronizovat záblesk s jakýmkoli nastaveným časem závěrky až do hodnoty 1/8000s. Pokud fotíte věci v pohybu, sport, chcete svítit portréty při focení na nízké clonové číslo nebo chcete jednoduše změnit světelné podmínky na scéně, potřebujete TTL blesk právě kvůli funkci HSS.

 


Mohu TTL blesk nastavovat manuálně?

Ano, TTL blesk má manuální režim stejně jako váš fotoaparát. Veškeré jeho funkce můžete nastavovat ručně podle potřeb. TTL pomáhá hlavně začátečníkům, kterým poradí jaký výkon nastavit v jaké situaci, nebo každému fotografovi v situacích, kdy nemá čas blesk přenastavit. Krásným příkladem je třeba reportážní fotka, kdy se pohybujete v různých prostředích a potřebujete zachytit co nejvíce okamžiků. TTL udělá práci za vás.
Podle čeho vybrat konkrétní externí blesk?

Ať už se rozhodnete pro univerzální nebo TTL blesk, koukejte na jeho směrné číslo (GN), které vyjadřuje jeho výkon. Ten je u blesků zásadní. Pokud se budete pohybovat často venku, vybírejte blesk, který bude mít GN v rozmezí 56 – 60GN. Blesky s nižším výkonem nemusí být na venkovní focení za slunečného počasí dostatečné, jsou spíše na svícení malých produktů nebo na dosvícení menší scény v interiéru. U blesků s vysokým GN se můžete spolehnout na to, že i při ostřejším venkovním světle bude výkon blesku stačit. Samozřejmě, má své limity a oproti velkým bateriovým bleskům je o mnoho slabší.


Při výběru nového externího blesku je dobré brát ohled i na objektivy, které používáte. Externí blesky mají tzv. ZOOM, který mění pozici výbojky, šířku vyzařovaného úhlu a tím i dosvit blesku. Většina běžných externích blesků má ZOOM nastavitelný mezi 24 – 105 mm, což vám pokryje většinu ohnisek. Pokud ale používáte teleobjektivy a chcete s nimi fotit s bleskem nasazeným na fotoaparátu, doporučujeme vybírat mezi modely, které mají rozsah až do 200 mm a pokryjí vám i delší ohniska.

  

Jak blesk synchronizovat s fotoaparátem?

Pokud chcete mít blesk umístěný na fotoaparátu, stačí jej zasunout do hot-shoe patice na těle fotoaparátu a můžete začít fotit. Pokud ho ale plánujete používat mimo fotoaparát, potřebujete tzv. odpalovač, řídící jednotku pro externí blesky.

U nižších řad blesků potřebujete pro řídící jednotku (vysílač) i přijímač. Jednotku uchytíte do hot-shoe patice a přijímač na patici externího blesku. U univerzálních blesků vám stačí manuální odpalovač. U TTL blesků je potřeba vybrat řídící jednotku s přijímačem opět podle značky fotoaparátu.

Vyšší modely externích blesků mají přijímače pro řídící jednotky již vestavěné v těle a stačí k nim pořídit pouze samotnou řídící jednotku, která se s bleskem snadno spáruje, nastavím shodného komunikačního kanálu a případně i skupiny (CH a GR).

Většina externích blesků má navíc i „Slave“ (S1) mód s detekcí záblesku, ve kterém blesk zaznamenává záblesky okolních blesků a sám se pak synchronně odpálí. Tento režim lze použít pouze v případě, že máte více blesků nebo alespoň vestavěný blesk na fotoaparátu. Například máte jeden blesk na fotoaparátu a druhý mimo něj nebo kombinujete více značek blesků, ke kterým nemáte nebo nechcete kupovat další odpalovače. Tento způsob je ideální i při kombinaci studiových a externích blesků, nebo při kombinaci různých značek blesků. V tomto režimu nefunguje TTL a HSS režim, pouze manuální nastavení!Mohu blesk ovládat i z menu fotoaparátu?

Možnost synchronizovat blesk přímo s tělem fotoaparátu je poměrně rozšířená a závisí pouze na tom, jestli váš fotoaparát tuto možnost podporuje. I tak se ale jedná o funkci, kterou využijete, pokud je blesk v těsné blízkosti fotoaparátu. Při běžném použití mimo fotoaparát doporučujeme synchronizaci pomocí odpalovačů, které mají mnohonásobně větší dosah a jsou spolehlivější.