Není žárovka jako žárovka

Zvolte "prvnotřídní" žárovku!

Fotografování s trvalými žárovkovými světly neboli se světly typu „daylight“ skýtá na první pohled mnoho výhod. V první řadě je to cena, která se u profesionálních světel pohybuje v rámci 1500 Kč za jedno světlo včetně žárovky, což je méně než polovina ceny běžného zábleskového studiového světla. K trvalým světlům navíc často dostanete i stojan, takže je cena oproti zábleskovému světlu často ještě výhodnější. Největším lákadlem žárovkových světel je jejich jednoduché použití, jelikož k jejich ovládání stačí pouze vypínač, zatímco zbytek zařídí fantazie fotografa.

Nyní se však zaměříme na věc, která je u těchto světel často opomíjená. Jednoduchost trvalých žárovkových světel je vykoupena faktem, že to, co dělá toto světlo „světlem“ je právě žárovka. Jelikož se v drtivé většině případů setkáme se světly, která mají závit typu E27, můžete do světla našroubovat i obyčejnou žárovku, která nám svítí třeba doma v kuchyni. Avšak domnívat se, že s takovou žárovkou docílíte profesionálních výsledků, je mylné. Proč?

Člověk nemusí dlouho hledat, aby zjistil, že v běžném obchodě silnou žárovku (ať už klasickou nebo LED) jednoduše nekoupí. Vinu však nehledejme ve směrnicích EU, které se snaží používané žárovky regulovat. Běžné žárovky jednoduše na focení určené nejsou (nepopíráme, že s nimi nelze docílit kvalitní fotografie). Jedním důvodem je jejich nízký výkon, který nutí světlo posouvat blíže k objektu. To komplikuje nejen focení, ale třeba i natáčení videí. Další mínus je často nažloutlá nebo dokonce nestálá barva světla, která práci se světlem neméně komplikuje. Co je horší, je to, že s nízkým výkonem a nestálou barvou světla se můžeme setkat i u „profesionálních“ spirálových žárovek. Zřejmě někteří výrobci opravdu mají za to, že i s obyčejnou žárovkou se dá fotit, a tak je zákazníkovi často nabízena pouze naoko profesionálně vypadající spirálová, avšak slabá žárovka. Jak ale poznat kvalitní žárovku?

Odpověď je jednoduchá, vyzkoušet žárovky vedle sebe a vzít si tu „lepší“, jako jsme to udělali my:

 

https://youtu.be/JfM7j8nYos8

Tuto možnost samozřejmě vždy nemáme, přesto Vám však ve videu výše ukazujeme, jak se svítí kvalitní žárovka třídy A oproti běžné „profi“ žárovce se stejným udávaným výkonem. Cílem videa je ukázat, že žárovka třídy „A“ jednoduše svítí víc.

Energetické třídy jinak známe spíše z domácích spotřebičů, avšak obecně nám energetická třída „A“ však sama o sobě říká, že výrobek a jeho provoz je "úsporný". U žárovek do ateliéru však musíme přemýšlet trochu jinak. Našim cílem není ušetřit elektrickou energii, ale dosáhnout kvalitního nasvícení osoby nebo produktu. Pokud tedy budeme předpokládat, že žárovka s vysokou „watáží“ s horší energetickou třídou nám podá slušný výkon, narazíme. Horší třída žárovky nám totiž říká, že větší část výkonu se přemění na teplo a výsledný výkon žárovky tedy vůbec nemusí být takový, jaký výrobce udává. A co víc - nemusí být srovnatelný s jinými žárovkami, zdánlivě stejných parametrů. Jak tedy vybírat?

Nízký udávaný výkon nebo horší třída vždy znamená méně světla. Musíme tedy vybírat nejen žárovku s vysokým výkonem, ale i správnou třídou, v nejlepším případě tedy třídou „A“. Pokud to myslíte s žárovkami vážně, rozhodně si posviťte i na to, jakou třídu žárovek koupíte. Pokud chcete vysoký výkon a tudíž i profesionální výsledek, zvolte žárovku „Áčkovou“.