Novinka bateriový blesk HD-601 s vysokorychlostní synchronizací

Již delší dobu avizovaná novinka v podobě nového bateriového světla HD-601 je na českém trhu. V čem je jiná a co umí zjistíte v tomto článku.

HD-601 je sice novinkou, její funkce i vzhled ale už dobře známe. Jak je to možné? Firma Jinbei, která tyto blesky vyrábí, na konci minulého roku přišla s top modelem s označením HD-610, ze kterého vychází. Zároveň se jedná o nástupce dlouho prodávaného a velice oblíbeného modelu HD-600 V, který jako první přinesl funkce z vyšších kategorií blesků do střední třídy. 


HD-601 jako nástupce šestistovky. V čem je lepší?

Oproti původnímu modelu je na první pohled vidět změna v designu. Jinbei vytvořil platformu pro bateriové blesky, která sjednocuje ovládací prvky a komponenty. Díky tomu není potřeba mít různé baterie pro různá světla, jak 601, tak 610 využívají stejný akumulátor. Záložní baterie je tak použitelná pro oba blesky. Ovládací prvky jsou hodně podobné, u HD-601 je pouze osekané menu. Nebudete tak tápat při nastavování pokud světla kombinujete. 

Velikým plusem je přechod novinky na 2,4GHz systém ovládání řídícími jednotkami, které jsou stejné jako u HD-610. Původní šestistovka měla vlastní systém a při kombinování s jiným modelem byla potřeba řešit rozdílné odpalovače. S tímto se nadobro loučíme. Jedna řídící jednotka pro všechna světla napříč modely je krok dopředu a zároveň vize společnosti, jak práci co nejvíce zjednodušit.

Z původního modelu pak zůstaly funkce, blesk nám tedy nabízí kompletní manuální nastavování, vysokorychlostní synchronizaci s časy do 1/8000 s a Multi mód. Díky stejné baterii jako u HD-610 vzrostla i kapacita a počet záblesků na jedno nabití. To je 450 záblesků na plný výkon. Běžně tak s jednou baterií nableskáte okolo 700 záblesků a nemusíte řešit, jestli je v terénu dostupná zásuvka pro nabití. Díky systému odpalování se prodloužila i reakční vzdálenost. Ta nyní činí 300 metrů. Při focení tak nejste omezení dosahem a světlo můžete dát prakticky kamkoli a vše ladit na řídící jednotce. Snadné a funkční řešení, které máme hodně rádi.

 

HD-601 jako levnější varianta HD-610. Jaké jsou rozdíly?


Oproti top modelu má šestsetjednička o něco nižší výkon 500 Ws - 72GN, který je ale i tak velice zajímavý a nelimituje při fotografování ani na slunci, přišla o režim TTL - automatické nastavování podle hodnot fotoaparátu, dostala menší LED pilotní světlo a má osekané menu s menším displejem. HD-610 má pak navíc ještě skleněný UV kryt výbojky.

Oba blesky pak, jak jsme psali výše, využívají stejné konstrukční řešení. U obou tak najdete kvalitní bytelné tělo s držákem pro uchycení na stativ, který blesky udrží i ve velkých náklonech s jakýmikoli modifikátory. Oba modely jsou vybaveny madlem pro snadnější manipulaci při nastavování náklonu a standardně disponují adaptérem Bowens pro uchycení příslušenství - stejně jako všechny blesky v naší nabídce.

S úbytkem těchto funkcí se snížila i cena. HD-601 se prodává za cenu 16 390,- s daní a je tak o skoro 3 tisíce levnější.

Jaký blesk si tedy vybrat? Pokud nepoužíváte TTL a nastavujete vše manuálně, jděte do 601. Pokud tyto režimy pro svou práci využijete, nebo chcete vyšší výkon, než jaký poskytuje nižší model, berte 610.

 

Nové funkce? Žádný problém!

Důležitou informaci máme i na závěr. Při koupi obou modelů budete mít k dispozici vždy nejnovější aktualizace softwaru, budou ke stažení na našem webu. Pokud tak přibude nová funkce, nemusíte světlo prodat a běžet pro nové, stačí udělat upgrade a fotíte dál i s novými funkcemi. To je super, ne?

Druhým krokem vpřed je příchod nových řídících jednotek s označením TR-Q, které je možné párovat s tabletem nebo telefonem a nastavovat tak všechny světla přes aplikaci. Podporované budou fotoaparáty značek Canon, Nikon a nově i Sony.

 

Veškeré informace a parametry najdete v kartě produktu.