Novinka - Smart odpalovač TR-Q6 pro FUJI

Smart odpalovače TR-Q6 již možná dobře znáte. Na začátku roku ale přijde novinka v podobě verze pro Fuji! Více v článku

Společnost Caler - Jinbei dnes oficiálně představila nový SMART odpalovač TR-Q6-F pro Fujifilm. Tyto řídící jednotky jsou na trhu od roku 2017, kdy nahradili stávající TR-611 a TR-612. Oproti původním modelům přinesly jak nový design, tak pokrokové funkce jako je možnost synchronizace s aplikací v chytrém telefonu nebo tabletu a díky tomu pohodlnější ovládání.

Odpalovače TR-Q6 byly do dnešního dne k dostání ve variantách pro Canon, Nikon a Sony. Na začátku příštího roku se ale mohou těšit i uživatelé značky Fujifilm. Co vše tedy tyto jednotky umí?

1. TTL a HSS režim
Podpora těchto režimů začíná být standardem napříč celou modelovou řadou bateriových i studiových záblesků. S těmito řídícími jednotkami můžete blesky od značky Jinbei synchronizovat až do 1/8000 s a využívat i speciální Freeze mód, který upraví dobu hoření výbojky na 1/19000s. Díky tomu dostanete opravdu ostré fotky! Pro tyto řídící jednotky existují i přijímače a proto není problém s nimi odpalovat i blesky jiných snaček a to jak ty studiové nebo bateriové, tak externí. Výsledkem pak je široká možnost kombinování.

2. Skupiny a kanály
Možnost nastavení kanálu, který oceníte především při fotografování ve více lidech i rozřazení blesků do skupin, které Vám pomohou s nastavením, asi představovat nemusíme. V základu jde o jednoduchou, ale nezbytnou funkci, kdy každému blesku nastavíte kanál a skupinu. Pokud budete mít dva blesky na stejném kanálu a skupině, budete oběma nastavovat stejné hodnoty. Pokud chcete mít na každém blesku jiné nastavení, stačí je rozdělit do více skupin a každé nastavit požadované hodnoty.

3. 2.4GHz bezdrátový komunikační systém
Aby od odpalovače k blesku nemusel vést kabel, využívají odpalovače bezdrátový systém komunikace. U těchto jednotek je postaven na 2.4 GHz, které zajišťují bezproblémovou komunikaci a rychlý přenos informací od fotoaparátu k bleskům. TR-Q6 tuto komunikaci zvládají až na vzdálenost 300 metrů. To ocení převážně sportovní a reklamní fotografové, kteří během focení nemají přístup k bleskům a často je mívají daleko od sebe.

4. Bluetooth komunikaci s aplikací pro chytré telefony a tablety
Aplikace, která byla pro tyto řídící jednotky vyvinuta, plně nahrazuje ovládání na řídící jednotce. Pro někoho tato možnost může být zbytečná, spoustě fotografů ale vyhovuje nastavování blesků na velkém displeji, který telefony a tablety nabízejí. Aplikace, stejně jako odpalovač samotný, umí ovládat veškeré funkce blesků s přijímačem pro ně. Nemusíte k nim běhat pokaždé, co potřebujete změnit jakoukoli hodnotu. Prostě jí změníte na odpalovači nebo přímo v aplikaci a ona se změní i na blesku samotném.

5. Aktualizace
Abyste měli dostupné všechny nové funkce, které blesky a odpalovače nabízejí, vznikají pravidelně aktualizace firmwaru, kterými si tyto funkce zpřístupníte. Stačí pouze připojit odpalovač nebo blesk k počítači, stáhnout do něj novou aktualizaci a během minuty můžete používat všechny možnosti, které blesky s odpalovači nabízejí.

 

S jakými blesky odpalovače komunikují?

Primárně jsou určeny pro blesky, které pro ně mají vestavěný přijímač. Z těch bateriových jsou to blesky z řady HD, model HD-601 a Top model HD-610.  U studiových blesků se jedná o modely z řady MSN, model MSN-600TTL a model MSN-800TTL. Další modely blesků, které tento přijímač budou mít už v základu, budou představeny v průběhu příštího roku a ihned poté je najdete i v naší nabídce. Abyste nově pořízený blesk mohli používat i se stávajícími, existují pro odpalovače TR-Q6 přijímače, kterými můžete dopalnit jakýkoli blesk. U studiových a bateriových se přijímač s bleskem propojuje přes synchronizační kabel a konektor v blesku, pro externí blesky má přijímač hot-shoe patici, do které stačí blesk zasunout (ten pak půjde i plně ovládat).