Žárovková trvalá světla G804D

Proč koupit naše světla, jak svítí 4-žárovkové softboxy, a jak probíhal unboxing?

Čtěte dál !

(Za recenzi děkujeme P. Fillipové :-)

Již delší dobu jsem hledala jak rozsvítit své fotky, protože jako nadšený amatér, vlastnící svou druhou zrcadlovku (Nikon D5100) ještě nemám tolik zkušeností s blesky, a navíc nejčastěji fotím psy – svoje, i svých kamarádů, rozhodla jsem se v domácích podmínkách vyzkoušet sestavu trvalých světel. Po krátkém zkoumání a hledání vhodných světel, kdy rozhodující pro mě byl především poměr cena/výkon, jsem nakonec sáhla po setu světel, jehož součástí jsou dvě žárovková světla osazená čtyřmi žárovkami. U této sestavy vycházela cena na 6 tisíc korun za 2 kompletní světla včetně praktické přepravní tašky, což pro někoho, kdo fotí jen pro svou radost a ne pro zdroj obživy, je stále přijatelná cena.

Váhala jsem, zda světla objednat, nebo se pro ně zastavit osobně, ale protože obchod nebyl daleko, vyrazila jsem nakonec pro světla osobně. Příjemně mě překvapilo vystupování prodejců přímo v showromu, kde nebyl problém si světla přímo vyzkoušet. Kluci nejen, že světla prodávají, ale také sami fotí, a tak jsem hned využila situace a vyzvěděla pár tipů a inspirací jak svítit a fotit.

Domů jsem přijela s větší černou taškou pravoúhlého tvaru, která velikostně odpovídá větší sportovní tašce. Uvnitř byl celý set poskládaný a samostatně zabalený do dalších papírových krabic. Po vybalení zbylo v tašce ještě dost místa na můj fotografický stativ.

Montáž světel byla opravdu velice jednoduchá. Průměrně technicky zdatnému člověku trvalo sestavení jednoho světla (daylightu) 5 minut.

Hodně mi překvapilo, jak silná světla jsou – osvětlila nám komplet celý byt. Kam se na ně hrabe světlo za bílého dne, i když oken máme dost. Natož fotit večer, když se člověk musí spoléhat na lustr, lampičky, zářivku v kuchyni... I to byl důvod, proč jsem si světla zkoušela.

Ráda fotím portréty psů, ale uvnitř domu kvůli špatnému světlu ten výsledek nebýval nic moc i přesto, že mám světelný objektiv. Buď jsem musela použít delší čas a pak byl problém v tom, že zvířata se prostě hýbou a fotka byla rozmazaná, nebo jsem musela zvyšovat ISO a fotka „šuměla“.

Vždycky se mi líbily fotografie psů v ateliérech, s hezkým pozadím. Jenže toho doma člověk nemá šanci docílit. Venku buď zataženo, takže je pak nutné si hodně pohrát s barvami v PC (a stejně to není ono), nebo svítí sluníčko a pak je zas problém se stíny, přepaly atd. Tak jsem si doma s novými světly zkusila udělat vlastní ateliér. Jako pozadí posloužila imitace kamene, který máme na zdi v obývacím pokoji.

Na vyfotografování portrétu jsem použila obě světla, která jsem umístila po obou stranách psa. Žárovky byly zapnuté všechny. Fotografování probíhalo v nočních hodinách, další osvětlení místnosti bylo minimální. Fotografie vznikla za použití fotoaparátu Nikon D5100 s objektivem Nikkor 50 mm, f1,8.

Výsledná fotografie měla dobře vyváženou bílou barvu bez nutnosti úprav v dalších programech. Díky světlům se dařilo držet ISO v příjemných hodnotách a nevznikl tak na fotografiích šum. Jediné, co jsem s fotografií udělala, byl ořez. I když jsem svítila delší dobu, světla se nijak výrazně nezahřívala.

Jsem ráda, že jsem zvolila trvalá světla, protože psy mám dva, a mladší fena je spíše bázlivá, celou dobu fotografování se tvářila jako ten nejubožejší týraný pejsek a byla vděčná, když byla jako modelka propuštěna, nikdo ji netýral blesky. Oproti tomu starší pes je rozený model, nic ho nerozhází a za pamlsek pózuje velice ochotně.

Oba psi jsou tříbarevní, takže venku mám problém s tím, že se na sluníčku ztrácí kresba – buď na černé, nebo bílé barvě, podle toho, kterou se rozhodnu obětovat. Díky světlu se mi dařilo daleko lépe. Tmavá hlava psa byla hezky osvětlená a bílý hrudník kresbu také neztratil. Navíc světla dala očím hezké jiskřičky a ty tak vynikají.

Celkově musím říct, že se sestavou se mi pracovalo dobře, byla jsem spokojená i s barevnou teplotou světla, příjemným měkkým podáním světla a jednoduchostí obsluhy všech částí. Světla studiu i doma udělají dobrou službu a rozhodně nezklamou ani v domácích podmínkách, kdy umožní vytvořit kvalitní snímky, které by jinak z kvůli nedostatečného osvětlení nikdy nevznikly. Příjemná je i cena setu, která posouvá kvalitu fotografií i u nás nadšených amatérských fotografů výrazně kupředu, aniž by příliš zatížila naše peněženky.

Pro ostatní přidám fotku ze zákulisí a na má světla: http://bit.ly/daylights-set-1