Jaký beautydish je lepší? Stříbrný, nebo bílý?

Co to je beauty dish? K čemu se používá a jaký je rozdíl mezi bílým a stříbrným?

Možná jste o reflektorech typu beauty dish dosud nikdy neslyšeli, a nebo naopak víte, že se jedná se o profesionální modifikátory světla pro portrétní, modelingovou a glamour fotografii. Pokud už nějakou dobu uvažujete o rozšíření své sbírky fotografického vybavení, ale nejste si jisti jestli využijete spíše bílou nebo stříbrnou variantu, přečtěte si tento článek a určitě budete mít jasnější představu.

 

Jak funguje beauty dish

Beauty dish je velký reflektor, který se pomocí patice připojuje k přední části blesku. Od ostatních modifikátorů světla, klasických reflektorů a softboxů, se beauty dish liší především neprůsvitným středovým diskem.

Pravděpodobně jste si všimli, že u klasického softboxu dochází po jeho stranách ke slábnutí světla a naopak uprostřed je intenzita nejsilnější. Zejména na fotografiích při svícení portrétů tak může při dopadu světla docházet až k lehkému přepalování středu, zatímco světlo na okrajích naopak slábne.

K potlačení tohoto efektu slouží u beauty dishe právě středový disk. Ten odráží část světla zpět, čímž potlačuje střed a rozlévá odražené světlo po obvodu reflektoru. Díky tomu nedochází při fotografování portrétu k vypalování odlesků v obličeji ani nedosvícení okrajů tváře a vlasů.

Samotnou tvrdost světla lze u beauty dishe ovlivnit nejen použitím voštinového filtru, ale také výběrem barevné varianty (bílý nebo stříbrný povrch vnitřní části reflektoru).


Varianty

Beauty dish můžete pořídit ve dvou provedeních - se stříbrným nebo bílým vnitřkem. Stříbrná varianta je pak k dostání také v látkové skládací verzi, která kombinuje konstrukci beauty dishe a softboxu.

Bílá odrazná plocha

Bílý povrch neodráží světlo zcela rovnoměrně, ale rozptyluje jej do více směrů, čímž lehce vyplňuje stíny a vytváří měkčí světlo s jemnějšími přechody. Většina fotografů preferuje bílé beauty dishe pro portréty, protože zjemňují pleť a texturu. Nevýhodou však může být fakt, že bílý povrch odrazí méně světla než stříbrný a zároveň potlačuje strukturu látek. Záleží tedy na efektu, který potřebujete vytvořit.

 

Stříbrná odrazná plocha

Stříbrný povrch nevytváří takovou difuzi (rozptyl) a laicky řečeno - odráží světlo jedním směrem. Výsledná fotografie má vyšší kontrast a působí tak dramatičtějším dojmem. Vycházející světlo totiž není tak měkké a vznikající tvrdší stíny s jasnějšími přechody zvýrazňují strukturu vlasů, texturu materiálu nebo drobné detaily šperků. Jasnější světlé tóny a intenzivnější barvy v kombinaci s hlubšími stíny tak dodávají fotografovaným modelům “jiskru” v očích. Na druhou stranu vyšší kontrast upozorní na všechny nedostatky pleti, což je při focení portrétů často nežádoucí.

Stříbrný beauty dish se proto hodí nejen pro fashion fotografii, kde potřebujete zvýraznit barvy a strukturu textilu, ale také pro portréty mužů, kde jeho vyšší kontrast podtrhuje strukturu tváře a vytváří tak surovější - mužnější vzhled. Zároveň stříbrnou verzi využijete při focení venku, kdy lepším odrazem maximalizujete účinnost a výkon svého zábleskového světla.beauty dish srovnání | rozdíl bílý - stříbrný  


Světlo pod kontrolou

Ke všem reflektorům typu beauty dish z naší nabídky dostanete zároveň i voštinu a difuzní plátno. Pomocí voštiny můžete mnohem lépe ovládat směr světla a difuzní plátno vám umožní odražené světlo změkčit. Beautydish v tomto případě funguje podobně jako softbox.

Jestliže se často přesouváte a fotíte na různých lokacích, rozhodně využijete rozkládací beauty dish vyrobený z vysoce kvalitních materiálů, u kterých nedochází ke změně barevné teploty. Díky jeho konstrukci jej složíte během jediné minuty.

Klasický kovový beauty dish se hodí do všech ateliérů, kde je již dlouhou dobu nejpoužívanějším modifikátorem světla.

 

Stále nevíte?

Záleží na vás, v jakých podmínkách budete beauty dish častěji používat.

Obecně se můžete řídit dvěma jednoduchými pravidly:

  • Bílý beauty dish je skvělý pro fotografie žen - potlačuje texturu pleti a hodí se více do ateliéru.
  • Stříbrný dish je vhodný spíše pro fotografie mužů či fashion fotografii zaměřenou na detail struktury látky. Jeho povrch odráží více světla a vytváří výraznější kontrast. Pozor však na jeho ostré světlo, které neodpouští chyby při svícení.

Před výběrem však popřemýšlejte i nad rozdíly v efektu, který oba beauty dishe vytváří. S bílým reflektorem sice získáte měkké světlo, ideální pro většinu portrétů. Výsledný obrázek ale může působit poněkud plochým dojmem. Stříbrný beauty dish Vám poskytne silnější a kontrastní světlo, mnohem lépe prokreslí detaily a vytvoří dramatičtější efekt, ale zvýrazní veškeré strukturní nedostatky.

Ať už zvolíte kterýkoli (bílý nebo stříbrný) beauty dish, Vaše fotografie se rozhodně posunou o úroveň výš a získají ten správný fashion nádech. A třeba do budoucna zjistíte, že využijete oba dva.

 

Pokud si stále nejste jisti, který typ je pro vás vhodnější, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

Tým Phototools.cz