UPOZORNĚNÍ
od pondělí 9. 5. měníme otevírací dobu provozovny.
Nově za námi můžete dorazit: PO - PÁ: 7:30 - 11:00 a 11:30 - 15:30

Jak vyčistit objektiv a snímač fotoaparátu?

Prach a špína jsou nepřítelem každého fotoaparátu a každého fotografa. Udržet techniku v naprosté čistotě prakticky nejde. Ve chvíli, kdy jsou nečistoty vidět i na fotografii, nastává čas na čištění fotoaparátu. A to jde i bez návštěvy servisu. Jak na to?

  

Obsah

 

Jak vyčistit špinavý objektiv

U objektivů se nejčastěji setkáte s otisky prstů a mastnotami na přední čočce objektivu nebo prachem. Ve většině případů jsou tyto nečistoty patrné pouze při focení proti slunci, kdy vám mohou vytvářet odlesky a snižovat kontrast fotografie.

K odstranění prachu používáme ofukovací balonek a oboustranné čisticí pero, lenspen. Postup je jednoduchý. Balonkem odfoukněte hrubší nečistoty jako je prach, zrnka písku, vlasy, apod. V druhém kroku použijte lenspen. Jemným štětečkem snadno odstraníte nečistoty na hraně čočky.

Šmouhy a otisky prstů vás mohou při odstraňování potrápit více. Na ty malé postačí druhá strana lenspenu s karbonovým polštářkem, kterým čočku párkrát přetřete. Pokud je znečištění výraznější, nebo po celé ploše, doporučujeme sáhnout po antistatické utěrce z mikrovlákna a čisticím roztoku. Utěrka je speciálně navržena na čištění optiky, nezanechává vlákna a nepoškrábe čočku objektivu. Stejně tak roztok, který navíc objektiv odmastí. Vše potřebné k vyčištění objektivu najdete v této univerzální čisticí sadě.

 

 

Jak vyčistit senzor fotoaparátu

Pokud na fotkách vidíte malá tmavá kolečka, nejspíše se jedná o prach nebo zaschlé kapky vody na senzoru, které se na něm usadí při výměně objektivů. U čištění senzoru musíte postupovat opatrně, abyste nepoškodili jeho povrch a nezanechali na něm ještě víc nečistot.

V první řadě vyzkoušejte automatické čištění, které se ve většině fotoaparátů spouští při jeho zapnutí a vypnutí. Fotoaparát rozvibruje senzor, díky čemuž má opadat prach. Automatické čištění můžete vyvolat sami v menu fotoaparátu.

Pokud toto nezabralo, musíte přistoupit k manuálnímu čištění senzoru, které se provádí tzv. “mokrou cestou” a je potřeba dodržet správný postup.

  1. Odblokujte senzor v menu fotoaparátu – podle typu fotoaparátu je senzor blokován buď zrcátkem, nebo lamelami závěrky. Před čištěním musíte v menu najít položku pro manuální čištění senzoru a její aktivací senzor zpřístupnit.

  2. Odstraňte prach – k odstranění prachu na senzoru i v celém prostoru fotoaparátu použijte ofukovací balonek. Tím pečlivě fotoaparát vyfoukejte.

  3. Otřete senzor fotoaparátu – k tomu slouží speciální tyčinky s roztokem. Tyčinky mají měkkou ohebnou hlavu, která rovnoměrné nanese roztok a zbaví senzor veškerých nečistot. Hlava tyčinky je pokryta mikrovláknem, které je extrémně jemné a nezanechává vlákna. Díky tomu senzor perfektně vyčistíte a neriskujete jeho poškrábání. Roztok aplikovaný na tyčince odstraní usazené nečistoty a nalepený prach.

    Při výběru tyčinek s roztokem hraje roli velikost senzoru. Dávejte tedy pozor, jestli potřebujete sadu pro APS-C nebo sadu pro FULL FRAME.

 

 

Jak se zbavit nečistot na těle fotoaparátu

Na vyčištění displeje a běžné očištění povrchu fotoaparátu opět využijete antistatickou utěrku, čisticí roztok na objektivy a lenspen. Fotoaparát má ale mnoho škvír, otvorů a gumových částí, které jsou také zanesené nečistotami.

K jejich odstranění perfektně funguje čisticí hmota, která se na fotoaparát „nalepí“ a dostane se do sebemenších otvorů. Při jejím odstranění s sebou vezme veškeré nečistoty. Hmota se netrhá a nezanechává mastný nebo lepivý povrch fotoaparátu.

 

 

Jak ochránit objektiv před nečistotami a poškozením?

Objektiv je během focení „v první linii“, většinou odkrytý a proto trpí nejvíce. A to nejen na zašpinění, ale i mechanické poškození. Abyste tomuto předcházeli a chránili jej, doporučujeme jej vybavit základním UV filtrem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení