JINBEI UNIVERSAL SYNC: Jednotný systém, který propojí váš fotoaparát s blesky

Záblesková světla prošla v posledních letech mnoha inovacemi. Světla, která jsme dříve kupovali podle výkonu, dnes vybíráme i podle mnoha dalších funkcí. Jednou z hlavních je synchronizace s různými typy fotoaparátů a blesků z jiných řad nebo od jiných výrobců.

Nastal čas vytvořit pro jednotný systém.

 
Znáte to. Kupujete svůj první blesk a máte spoustu otázek. Ještě aby ne, záblesková světla umí člověku na začátku pěkně zamotat hlavu.

“Bude blesk fungovat s mým fotoaparátem?”

“Mám v plánu koupit nový fotoaparát, budou blesky fungovat i s ním?”

“Co když budu chtít ke studiovému blesku dokoupit menší exterák? Půjdou použít i spolu?”


Tyto a spoustu dalších otázek si člověk musí položit, když vybírá své první studiové záblesky. A je prakticky jedno, jestli vybíráte studiové a bateriové blesky, nebo jen pokukujete po menším externím blesku.

Odpovědí na všechny tyto otázky je systém řízení Jinbei Universal Sync, který propojí jakýkoliv fotoaparát s jakýmkoliv studiovým, bateriovým nebo externím bleskem Jinbei.

 

 

Jak to celé funguje?


Velmi snadno - jako první je potřeba zvolit univerzální řídící jednotku. V dnešní době neustálých inovací a vydávání nových fotoaparátů, jsme nuceni fotografické vybavení často upgradovat, což často vede i k přechodu k jiným značkám. Proto je důležité, aby i při pořízení nového fotoaparátu zůstaly Vaše blesky plně kompatibilní.

Dosud bylo běžné kupovat řídící jednotku nebo odpalovač jen podle značky fotoaparátu. No jo, ale co když fotíte na Canon a chcete zkusit i Sony? Co když světla kupujete do firmy, kde je více fotografů s různými stroji? Co když si chcete blesky půjčovat na workshopu? Pak byste museli mít tolik řídícíh jednotek, kolik máte značek fotoaparátů. A to je, přiznejme si, dost nekomfortní řešení. 

Právě kvůli těmto situacím přišel Jinbei se svým jednotným systémem, který zaštiťuje řídící jednotka TR Q7, kterou můžete používat napříč fotoaparáty. Ptáte se jak? Jednotka má takzvanou “multi-patici”, díky které umí komunikovat se všemi předními výrobci foťáků. Na vás je pak jen tlačítkem jednotce říct, s jakou značkou zrovna fotíte a o zbytek se pak postará sama.


Další výhodou, kterou oceníte v průběhu let, je neustálý upgrade firmwaru. Co to znamená? Pokud některý výrobce přijde s novým fotoaparátem a vy zjistíte, že ho potřebujete, jednoduše jednotku připojíte k počítači, stáhnete do ní nový firmware, který Jinbei vydává v zápětí po představení nových fotoaparátů, a můžete vaše blesky používat i s fotoaparátem novým.

 

 A jak je to s výběrem blesku?


Jinbei Universal Sync je systém implementovaný do všech současných, ale i budoucích blesků Jinbei. Prakticky vás nezajímá, jestli pořizujete nejlevnější studiový záblesk nebo naopak vrcholový model bateriového záblesku či externího blesku od této značky.

Všechny modely mají v těle zabudovaný přijímač, který se postará o komunikací s řídící jednotkou a potažmo s fotoaparátem. Na vás je tak pouze výběr blesku podle toho, jaké na něj máte nároky co se výkonu a funkcí týče, nebo jaká je vaše cenová hladina, ve které se chcete pohybovat.

Kterýkoliv z blesků se s jednotkou “spáruje” a můžete fotit. A pokud si dnes koupíte základní model a za rok přijdete na to, že potřebujete blesk výkonnější nebo chcete pokročilé funkce jako je TTL nebo HSS, stačí pořídit samotný blesk a přidat jej do stávající sestavy. Kombinacím se meze nekladou.

Naprosto běžné je záblesková světla kombinovat. Fotíte z 80 % v ateliéru a ze 20 % venku? Pak je fajn mít jeden bateriový záblesk na ven, který ale použijete i ve studiu s dalším studiovým bleskem. Nebo máte studiové blesky a chtěli byste ještě jeden menší na dosvícení vlasů? Pak není nic jednoduššího než k nim přidat externí blesk. Ten navíc zase využijete i mimo studio.

 

Párování blesku s řídící jednotkou a fotoaparátem, se během chvilky naučíte ve videu.

 
Malý tip na závěr: Pokud chcete zábleskovou techniku inovovat, ale máte ve studiu starší blesky, které byste ještě chtěli využít a přidat do nové sestavy, stačí k nim přikoupit přijímač TR-RV, který zprostředkuje základní synchronizaci i s těmito blesky.